pazmaneum 

Társulásunkról

Elérhetőségeink
 A Pázmaneum Polgári Társulás alapszabályzata
 Beszámoló a Pázmaneum tevékenységéről
 2%
 Cieµ a činnosti zdruľenia
 Támogassa Ön is munkánkat!
Kiadványaink

Mária Légió
Képgaléria


Videók

 Videók 
Zenehallgatás

 Zene
Dunaszerdahely
Statisztika

Szlovákia püspökeinek pásztorlevele a Rózsahegyi Katolikus Egyetem létrejöttének 10. évfordulója alkalmából

Drága testvéreink!

Tíz évvel ezelőtt, amikor a jubileumi kétezredik évet ünnepeltük, a Rózsahegyi Katolikus Egyetem létrejötte alkalmából így szóltunk hozzátok: Az egyházi iskolák szükségességét már a letűnt totalitárius kommunista rendszer idejében is éreztük. Az államhatalom a tudományhoz való jogot és az ismeretek terjesztését kizárólagosan magának sajátította ki, visszaélt az iskolai rendszerrel, beleszámítva a főiskolákat és egyetemeket is, és az egész társadalmat ateizálta. Az úgynevezett. bársonyos forradalom után megmutatkozott annak a szükségessége, hogy ne csak alap- és középszintű katolikus iskolák jöjjenek létre, hanem hogy létre kell hozni egy katolikus egyetemet is, amely elősegíti az egész társadalom lelki újjáépítését, és formálja a művelt intelligenciát az igazi humanizmus és a keresztény világnézet szellemében.

Örülünk annak, hogy hazánk, amint elnyerte a szabadságot, megvalósította a katolikus egyetem létrejöttének álmát. Létezését és fejlődését a Vatikánnal kötött nemzetközi szerződés által biztosította, hogy a többi szlovákiai egyetemmel együttműködve a katolikus egyetem is hozzájáruljon civilizációnk alapvető problémájának megoldásához, vagyis hogy az ember létét ne fenyegesse veszély, és hogy a tudomány az emberiség javát szolgálja.

Boldog emlékű II. János Pál pápa az „Ex corde Ecclesiae” kezdetű apostoli konstitúciójában hangsúlyozta: „Az Egyház szívéből született katolikus egyetem abba a hagyományfolyamba tartozik, amely visszavezethető az egyetem mint intézmény eredetéhez. Az egyetemet mindenkor az alkotás, az emberiség javáért terjesztett tudás központjának tekintették. Hivatásánál fogva az Universitas magistrorum et scholarium a kutatásnak, oktatásnak és nevelésnek szenteli magát, ahol a hallgatók a tudás közös szeretetében szabadon érintkeznek tanáraikkal. Hála a katolikus egyetemeknek, és azok humán és reál tudományos örökségének… Az Egyház kutatja az emberiség és a világ titkait, a kinyilatkoztatás fényével világosítja meg őket. A katolikus egyetem kiváltsága és felelőssége, hogy fenntartások nélkül az igazságügyének szentelje magát. Ily módon szolgálhatja egyidejűleg az ember méltóságát és az Egyház javát… A katolikus egyetem azzal tűnik ki, hogy a természet, az ember és az Isten teljes igazságát kutatja.”

Az Egyház az államot megelőzően plébániai, kolostori és káptalani iskolákat, valamint egyetemeket hozott létre. Így nem csak a hit, hanem a tudomány terjesztését is elősegítette. Támogatta a tudományos fejlődést, mert az igazat tanította az emberről. Az embert nem csupán az intelligencia, hanem az akarat is jellemzi. Isten szolgája II. János Pál pápa a Redemptor hominis kezdetű első enciklikáját minden jóakaratú embernek szánta. Felhívta benne a figyelmet azokra a veszélyekre, amelyeket a tudomány és a technika vívmányai jelenthetik, amennyiben nincs meg a jóakarat azokban, akiknek kezében van a világ sorsa. A gyakorlati életben az akarat mindig előnyt élvez az emberi cselekedet felett, főképpen erkölcsi téren. És éppen ezen a ponton találkozik az egyetem és az Egyház.

Örömmel tölt el minket, hogy szavaink és elvárásaink visszhangra találtak. A Rózsahegyi Katolikus Egyetemnek ma már négy fakultása van: filozófiai, pedagógiai, teológiai és egészségügyi. Körülbelül 8 000 hallgatója van, akik főként a nappali tagozaton tanulnak. A Rózsahegyi Katolikus Egyetem a közelmúltban a katolikus egyetemek nemzetközi konföderációjának a tagja lett, hogy ezáltal az ember problematikájával világméretekben foglalkozhasson. Ennek köszönhetően hazánk nemzetközileg is láthatóvá tette magát az egyetemek között. Megnyugvással fogadtuk a Katolikus Egyetem rektorának nyilatkozatát, amelyben olyan intézkedések elfogadásáról tájékoztatott, amelyeknek célja az egyetemek számára előírt komplex akkreditáció feltételeinek állandó teljesítése.

A Katolikus Egyetemnek, reményeink szerint, egy modern könyvtár lesz a szíve, amely nem csupán a hallgatóknak és a pedagógusoknak szolgál majd, hanem – hála a digitalizációnak – hazánk katolikus egyházának és a külföldön élő honfitársainknak is.

Mi, püspökeitek, erkölcsi és anyagi támogatást kérünk a Katolikus Egyetem javára. Azt szeretnénk, ha január utolsó vasárnapja minden évben a Katolikus Egyetem Vasárnapja lenne, hogy hazánk népe ezen a napon közösen imádkozzék egyetlen katolikus egyeteméért. Elvárjuk, hogy ezen a vasárnapon az egyetem minél több előadót és hallgatót küldjön az egyes plébániákra, hogy ők maguk beszélhessenek az egyetemről. Ez alkalomból minden évben felolvassák majd az egyetem rektorának a levelét. Első alkalommal a jövő vasárnap fogjuk megtartani a Katolikus Egyetem Vasárnapját. Ennek keretében templomainkban gyűjtést tartunk az Egyetem támogatására. Ily módon mély kapcsolat jön létre népünk és az Egyetem között, a katolikus egyház és annak Egyeteme között.

A Katolikus Egyetemet mennyei védőszentjeink, Szent Cirill és Metód oltalmába ajánljuk, és veletek együtt kérjük a Fájdalmas Szűzanyát, álljon mellette és kísérje kegyes oltalmával és közbenjárásával. A Szentháromság egy Isten, + az Atya, + a Fiú és + a Szentlélek áldjon meg benneteket és a Rózsahegyi Katolikus Egyetemet.

Szlovákia püspökei

 

Kérjük felolvasni vasárnap, 2010. január 24-én homília helyett.



Pázmaneum,




Desinged by nagyatosz -- Az oldal az ingyenes NVU webszerkesztő és az ingyenes Artweaver képszerkesztő segítségével  készült -- The page created by FREE SOFTVER -- Az oldal FIREFOXRA optimalizált