A kommunizmus áldozataira emlékezünk

A Pázmaneum Társulás hagyományos történelemórát szervez a középiskolások részére „A kommunizmus áldozatainak emléknapja” kapcsán Dunaszerdahelyen.  A történelemórát Vajda Barnabás történész, a SJE adjunktusa tartja.

Az óra témája a kommunista hatalom titkolt és nyílt megfélemlítő módszerei Csehszlovákiában és Magyarországon. Helyszín: Dunaszerdahelyi Városi Művelődési Központ moziterme. Időpont: 2015. február 24., 10:00 ó.

A jelenlevőket köszönti Karaffa Attila, a Pázmaneum ügyvezető elnöke, Dunaszerdahely város Kulturális és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának elnöke.

Az előadás nyitott a nagyközönség számára is. A történelemóra végén gyertyagyújtásra kerül sor a Városi Hivatal mellett található „A diktatúrák áldozatainak emlékművénél”.

Dunaszerdahelyen az emléknapot a Pázmaneum Társulás honosította meg. Az első megemlékezésen Wittner Mária, 1956-os halálraítélt, országgyűlési képviselő emlékezett közösen a polgárokkal.

kommunizmusaldemleknapdsz2015

A Magyar Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozatával minden év február 25-ét a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította. 1947-ben ezen a napon Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet hatóságok jogellenesen letartóztatták, majd a Szovjetunióba hurcolták. A mentelmi jogától megfosztott képviselő nyolc évet töltött börtönökben és munkatáborokban. Kovács Béla 1959-ben, 51 évesen halt meg. Bronzszobra ma mementóként áll a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium épülete és az Országház közötti téren. Letartóztatása az első állomása volt annak az eltervezett folyamatnak, amely során a kommunista párt az ellenszegülők kiiktatásával a totális egypárti diktatúra kiépítése felé haladt. A képviselő önkényes fogvatartása a demokratikus jogok lábbal tiprásának jelképévé vált, amely a pártállami rezsim majdnem fél évszázados uralmát jellemezte. Sorsa egyfajta típuspéldája lett azoknak, akiket ma a kommunizmus áldozataiként tarthatunk számon.

2015. 02. 15.|