A kommunizmus üldözötteiről emlékezünk Dunaszerdahelyen

A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján a Pázmaneum Társulás rendhagyó történelemórát tart a Neratovicei téri Magán Szakközépiskolában február 25-én 10 órai kezdettel az iskola diákjainak.

Előadást hallhatnak majd a kommunizmus káros eszméjéről, az állambiztonsági szolgálatok módszereiről, illetve a felvidéki mártírpolitikus Esterházy János üldöztetéséről is a középiskolások. A történelmi összefoglalót Karaffa Attila, a Pázmaneum elnöke tartja.

A 16:30 órakor kezdődő esti szentmise keretében megemlékeznek Boldog Brenner János magyar elsőfogadalmas ciszterci szerzetes, rábakethelyi káplán, az 1956-os forradalmat követő egyházüldözés vértanújáról, akit a kommunista államhatalom meggyilkoltatott, Mindszenty József bíborosról és azokról a magyar boldogokról, vértanúkról, akik üldöztetést szenvedtek. Megemlékező gondolatait ossza meg a jelenlevőkkel a szentmise után dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztos, a Nemzetpolitikai Államtitkárság képviseletében. Majd csendes gyertyagyújtásra kerül sor a Városháza mellett található Diktatúrák áldozatainak emlékművénél.

 

A Magyar Országgyűlés 2000. június 16-án hatályba lépett határozatával minden év február 25-ét a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította. 1947-ben ezen a napon Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet hatóságok jogellenesen letartóztatták, majd a Szovjetunióba hurcolták. A mentelmi jogától megfosztott képviselő hozzávetőleg kilenc évet töltött börtönökben és munkatáborokban. Szabadon engedése után pár évvel, 1959-ben, 51 évesen halt meg. A politikus emblematikus letartóztatása az első állomása volt annak az eltervezett folyamatnak, amely során a kommunista párt az ellenszegülők kiiktatásával a totális egypárti diktatúra kiépítése felé haladt. A kisgazda képviselő önkényes fogvatartása a demokratikus jogok lábbal tiprásának jelképévé vált, s jól jellemezte a pártállami rezsim majdnem fél évszázados uralmát. Kovács Béla sorsa egyfajta típuspéldája lett azoknak, akiket ma a kommunizmus áldozataiként tarthatunk számon.

 

Pázmaneum sajtószolgálat