A Magyar Kultúra Napját ünnepelték Dunaszerdahelyen a virtuális térben

A dunaszerdahelyi székhelyű Pázmaneum Társulás immár 11. éve rendezi meg január 22-én, a Magyar Kultúra Napját a Csallóköz szívében, Dunaszerdahelyen. A járványügyi helyzet miatt ismét az internetes térbe szorultak a szervezők és előadók, hogy méltóképpen ünnepelhessék a Himnusz születésnapját.

Az est háziasszonya ezúttal is Rajkovics Haizok Melinda volt, aki végigkisérte a műsor nézőit és bemutatta az előadókat. Elsőként Rigó Áron, a Vámbéry Ármin Alapiskola diákja szavalta el Kölcsey Ferenc fő művét, nemzeti imádságunkat. Karaffa Attila, a Pázmaneum Társulás elnöke köszöntötte a jelenlevőket és kiemelte, hogy a kezdetek óta a rendezvény célja, hogy a város óvodásait, iskolásait, amatőr művészeit és mindazokat, akik a kultúra területén fejtik ki munkájukat felléptessék és lehetőséget adjanak nekik, hogy megmutathassák tudásukat. Köszönetét fejezte ki a fellépőknek is. „Ezen a napon adózunk a magyar kultúra őrzőinek és ápolóinak, hiszen nagy szükség van rájuk.  Főleg a nemrégiben közzétett népszámlálási adatok fényében, hiszen tudjuk azt, hogy egyre kevesebben vagyunk itt a Felvidéken. ezért is fontos, hogy kiálljunk jogaink mellett, kiálljunk magyarságunk mellett és ezeket a kincseket, értékeket tovább is adjuk a jövő ifjúságának.”- fogalmazott a város alpolgármestere.

Az Október utcai óvodások színes farsangi műsora is az ünnepi program része volt.

Ünnepi gondolatait osztotta meg a műsorban Zsigmond Barna Pál országgyűlési képviselő, miniszteri biztos: „A Himnusz nemzeti imánk. Nemcsak nemzeti ünnepeink meghatározó szimbóluma, hanem a zsoltároskönyveinkben is megtalálható szakrális énekünk. Kevés nemzet kultúrájában működik ez a kettősség. Éppen ezért érzem úgy, hogy Kölcsey Ferenc Himnusza sokszorosan is nemzetünk szimbóluma. Mindenekelőtt a Kárpát-medencében és szerte a nagyvilágban szétszórt magyar nemzeti közösségeink kulturális sokszínűségével az egységet teremti meg. Hiszen, ahol felcsendül a Himnusz – melynek halhatatlan zenéjét Erkel Ferenc szerezte 1844-ben ott él még és jelen van a magyar kultúra, jelen van a magyar. Isten, áldd meg a magyart.”

Kovács Alma Virág, a Művészeti Alapiskola tanulója követte az országgyűlési képviselő gondolatait, aki Rúzsa Magdi Egyszer c. dalát adta elő. A Madárka, madárka című magyar népdalt Kevická Tünde énekes, énektanár, műsorvezető, az Opera Trió egyik alapító tagja énekelte el.

Bíró Eszter, a budapesti Premier Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola növendékének műsorában elhangzott Ady Endre: Mi köt ide c. versét, illetve a Bájoló c. dalt énekelte el. Verses összeállítást hallhattak a dunaszerdahelyi születésű Kovács Andrea tollából – Impresszió / Felejtés / Csak az hal meg… verseit adta elő.

Varga Zaránd, a Kodály Zoltán alapiskola egykori tanulója, szavalóversenyek, iskolai ünnepélyek és kulturális rendezvények állandó fellépője, jelenleg a Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola diákja zenésztársaival közösen mutatták be műsorukat. Brácsázik Sárközi Áron, bőgőzik Lukács Máté. Az első részben széki négyes csárdást láthattunk, a műsor második felében kalotaszegi legényest, csárdást és szaporát.

Fialka Tamás diákpolgármester a magyar kultúráról osztotta meg nézeteit, gondolatait az internetes műsorban.

Zárásként a DAC Himnuszává vált Nélküledet az Ismerős Arcoktól és a Szegény Magyarország c. dalt Valaskó Ferenc énekes adta elő.

A 11 év alatt számos fellépő, ünnepi szónok megfordult a színpadon és bekapcsolódott a rendezvénybe. Köszönjük nekik, hogy elfogadták meghívásunkat!
A jövőben is szeretnénk folytatni a hagyományt és közösen ünnepelni dunaszerdahelyiekkel dunaszerdahelyieknek a Magyar Kultúra Napját.  Büszkék lehetünk hagyományainkra, történelmünkre, nemzetünk nagyjaira. Megbecsülve a múltat, most rajtunk a sor, hogy őrködjünk a kultúra végvárának falain. Hiszen, azok az értékek, amelyek 1100 évig fenntartották nemzetünket, most is időszerűek. Fel kell ismernünk az idők jeleit, utat kell mutatnunk a jövő ifjúságának és az idősebb korosztály tanácsát meghallgatva kell építenünk nemzetünk megmaradásának bástyáit szülőföldünkön.  A Pázmaneum Társulás nevében mondhatom, hogy ezen az úton fogunk járni a jövőben is. Hitet teszünk a kultúra, a magyar kultúránk ápolása és továbbadása mellett.
Isten, áldd meg a magyart! – fogalmazott Karaffa Attila.

Pázmaneum Press

 

2022. 01. 24.|Tags: |