• bp

Szükség van-e a cserkészetre?

Ezen gondolkodva a minap egy élőképpel válaszolt az Úr gondviselése. Iskolánkban, a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnáziumban van egy nagy forgalmú folyosó, amely a tornateremhez, díszteremhez és ebédlőhöz vezet. Ennek a nagy forgalmú térségének egyik szögletében egy önfeledt gyermekcsoportot láttam egy asztal körül.

Egyik őrsünk ötödikes fiataljait foglalkoztatta tizenegyedikes őrsvezetőjük. Abban a forgatagban ahol sok időtöltés, nem soktartalmú csevegés folyik, itt egy igazán alkotó életet alakító csoport összeszedett lendületével találkoztam. Hát ez az! Ez a cserkészet titka egy mozzanatban.

Hét síkon szeretném egy kis gondolkodásra utalva jelezni a hiteles cserkészet szükségességét és időszerűségét Hazánkban.

1.

Ami a fejlődés lélektant illeti: Nagyon megfelel 10 – 14 év közötti gyerekeknek Bi-Pi zseniális, embert kibontakoztató felfedezése. Az arany gyermekkor, a kis kamasz kitörés idején fontos a jól elfogadható játékos irányítás, a homogén kis csoport (a fiuknak a kalandvágyó eleven érdeklődésük kifutási lehetősége, a lányoknak a támaszt és kreativitást kereső, bensőséget igénylő vágyainak lekötése). Az is kiváló, hogy ezt a korosztályt a néhány évvel idősebb ki képzett ki próbált társaik vezetik őrsvezetőként. Ez által ők maguk is fejlődnek a felnőtt felelősség vállalás felé és szolgálatuk sok-sok tapasztalattal saját kibontakozásukat is elősegíti.

2.

Szociológiai szempontból tudjuk, hogy a társadalom jövője az ifjúságban van. A cserkészet jól felépített kapcsolatrendszert, közösségi hálózatot (őrs, raj, csapat) kínál ehhez. Jelentősen késztet a szolidaritásra, a próbatételek közös vállalására, megtanít megosztani örömet, gondot. A táborokban követhető bátor életmintákat ad. Szereposztásokat követel, és mindent megtesz a közösséghitelességéért.

3.

Erkölcsileg: Talán nem túlzás mondani, hogy a cserkészet az egyetlen, amely az általános iskolásoknak az alulról építkezést teszi lehetővé és megkívánja az erkölcsi színvonal vállalását. (16-30 év között ebben valamennyire hasonlít hozzá az Antiochia, persze más dimenziókban. A cserkészet végül is bárkit elfogad, ha vállalja az ép emberség, a hit és erkölcs minimumának elfogadását a 10 törvénnyel, különösen a másodikkal. Remek norma rendszert szerettet meg gyerekekkel, méghozzá vidáman, dalolva. Az úgy nevezett lelkiségek a cserkészettel szemben a már valamennyire hitérzékeny, megnevelt fiatalságnak nyújt tovább bontakozási lehetőséget. Az is nagy különbség, hogy míg a lelkiségek csaknem liberálisan önkéntesek, bármikor otthagyhatóak, addig a cserkészet az önként jelentkezőket fogadalommal elkötelezi a hűséges kitartásra, következetességre.

4.

A pedagógiai szempontból: A cserkészet mélységesen számít a jó példa erejére. Játékosan ér el komoly eredményeket, a fokozatosság elvét vallja pozitív értékeléssel, inkább ösztönöz, mint tilt, inkább biztat, mint elmarasztal. A határokat betartatja és a jóvátételt tréfásan komolyan, bevasalja. A vezetési technikája zseniális: önkéntességre késztet, a beosztottnak könnyen elfogadható és a vezetőtök egymás iránt is nagy odafigyelést, alázatot tanúsítanak. (Bámulatos, hogyan tud egy nagyobb csapat 20-30 vezetője hétköznapi órákat, hétvégeket, lelkigyakorlatokat elvállalni a koordinált, megfontolt együtt cselekvés érdekében). Az ifjúság terén páratlannak tartom.

5.

A cserkészet mai ízléses koedukált formájában családépítő erő. Miközben meglehetősen szabadon fog össze fiukat, lányokat a portyákon, a táborokban, ugyanakkor jó esetben ízlésesen külön egységekben sátoroztatja, foglalóztatja nemek szerint. A házas élethez szükséges nagylelkűségre, alkalmazható önzetlenségre késztet. Jó előiskola a tisztességes, a hűséges családi élet kiépítéséhez. (Példa rá az olyan csapat, amelyben egy-két évtized alatt 10-20 remek házasság született és a bébi cserkészeket már több őrsben lehetne összefogni).

6.

Nemzetünk érdekében a cserkészet igen jó nevelő erő egyrészt, mert számos tájunkat, kincsünket, műemlékünket konkrétan felkeresteti, megszeretteti, másrészt, mert a tevékeny felelős hazaszeretetre nevel. Hazánk mai bátor humános törekvéseinek a szolgálatára lehet. Az ifjúság mai katasztrofális helyzetéből ez lehet a kiút, amint már Teleki Pál megmondta, hogy az egészséges ifjúságnevelés nem mellőzheti a cserkészet példáját, kínálatát.

7.

A jövőnk védelmében a cserkészet valóban szükséges. Többek között a teremtésvédelem szempontjából. Józan takarékosságra nevel. Közelebb visz a természethez, a józan, emberséges, testvéri természetes élethez. Próba rendszerével úton tart. A Rover cserkészet, a kerületi és az országos felnőttek, cserkész tisztek a jóért vállat felelősség kipróbált emberei. A II. Vatikáni Zsinatot idézve: A jövő azok kezében van, akik az utánuk jövőket meg tudják győzni arról, hogy érdemes élni és remélni.

Brückner Ákos Előd

2013. 01. 27.|